Mert egyetemre járni jó!
Tényleg, komolyan mondom, nem viccből. Szép nap volt ez a mai természetvédelmestül, kárelhárításostul, hatásvizsgálatostul, internetmédiástul. Sok szomorú és vidám dolgot tanítottak nekem ma, és bizony beszélgettem néhány nagyon kedves és érdekes emberrel. Barátokkal is, meg eddig ismeretlenekkel és tanárokkal.
Kicsit makogva - nem igazán vagyok jó a hidrobiológiából, mert eddig csak érintve tanultam róla -, de azért lefeleltem kárelhárításból. És igen! Vagyis megúsztam az állatjárványos témakört. Pedig reggel a metrón nagyon kikerekedett a néni szeme mellettem, mikor az előadásdiákat olvasgattam a lent idézett hullagödrös témában. Lehet nem kéne ilyesmikkel rémisztgetnem Budapest békés polgárait?
Sebaj. Akkut ökotoxikológiai kockázatelemzés témáját feszegetve megkaptam a négyest, pedig én hülye tudtam volna ötösre is, csak a logaritmikus skála szerinti hígitás nem jutott eszembe. Nem volt konkrét a kérdés, talán ezért sem. De végül elméletben szegény daphniákat rendesen kitettük a toxikus expozíciónak.
Mert bizony a valóságban (többek között) apró vizibolhákkal vizsgálják egy-egy anyag mérgező hatását. Megfogják az elemezendő szennyezőt, s különböző higítású oldataiba apró daphniákat tesznek, majd 96 órán át figyelik, "hány murdál meg belőlük". A jól ismert LC50 értéket is így állapítják meg: az lesz az 50%-os letális koncentráció, amelynek kitett vizsgálati élőlények fele megpusztul. Az LD50 értékek is hasonlóak, csak azok orális mérgekre (élelem, ivás-evés útján bekerülőkre) illetve sugárzásra készülnek.
Tündéri kis lények ezek a vizibolhák. Sajnálom őket, hogy meghalnak, de órákat lehetne beszélni arról, mennyire értékes haláluk. Na meg arról is, miért is pontatlan, vagy megkérdőjelezhető egy-egy ilyen vizsgálati eredmény.... Remélem azért jövőre nem csak elméletben barátkozhatom össze velük...
Jah és egyébként mai kedvenc zh kérdésem: "Miért dönt úgy egy 16-17 éves lány vagy fiú, hogy msn-en beszélget barátaival, pedig otthonában elérhető számára az ingyenes telefon is?"
Daphnia through a microscope - Bengt Littorin felvétele a wiki commonsról.