Csirip

Köd Rákospalotán

Molnár András: Köd Rákospalotán (Képeslap/Magány)

közösség...

Levegőminőség Bp-n

Budapest légszennyezettsége

A határértéket legjobban megközelítő/meghaladó szennyező aránya az egészségügyi határérték százalékában

: )

Soldier

Diaz

Olajisten

omikk-olvasó

Nincs megjeleníthető elem

betax 2009.08.11. 01:35

Nem nyers, mint egy dokumentumfilm, mégis igyekszik megmutatni a nyomornegyedek minden szörnyűségét. Láthatjuk, elszánt maffiavezérek milyen sokféle módon zsigerelik ki az árvákat, bőrünkön érezhetjük az etnikai tisztogatás minden ütését, orrunkban érezhetjük a pöcegödör szagát – pedig a film nem törekszik olyan megdöbbentésre, mint a Másik Bolygó (magyar dokumentumfilm, 2008). Hiába, játékfilm ez, s nem valóság. Csak kicsit valóság, épp annyira, hogy befogadható legyen egy könnyelmű nyugati néző számára, aki csak szórakozásra vágyik. Nem szól ez globalizációról, nem rágja körbe a szegénység témáját, csak megmutatja őket egy mesebeli történetben.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Slumdog Millionair - színes, felíratos angol-amerikai-indiai filmdráma, 2008. forrás: Pathé

Ez a film a csodáké. Nem a kollektív, világmegváltóké, hanem az egyéni csodáké. Olyanoké, amelyek hitet adhatnak az 1,1 milliárdos India több százmillió éhezőjének. Csak egy-egy pillanatra érez a néző megdöbbenést, akkor, mikor egy békés délutánon egyszer csak porrá égetik a nyomornegyedet, vagy mikor éhbérért csalásra veszik a gyerekeket. Mikor könyörtelenül elárulják egymást a testvérek s mikor az egymásra találás pillanatában erőszakkal szakítják szét a szerelmeseket.

A sors filmje ez. Mindegy, hogy Allah vagy Krisna írta a szereplők sorsát (a főszereplők muzulmánok), minden eseménynek oka van, minden a végsőkért történik. Dráma, társasdalom ábrázolás, szerelmi történet, ki tudja mi ez. Izgalmas személyiségfejlődéseknek lehetünk tanúi, főleg a vagány, féktelen testvér személye változik meglepő irányba. Azonban minden szörnyűség feloldódik a film végére, a befejezés elmossa a borzalmakat, s az egész egy hihetetlen csodává folyik össze... Csak ritkán, mint hajszál a főzelékben, oly váratlanul bukkan fel az egyik kikapart szemű kisfiú arca az ember emlékezetében...

Mint mondtam, ez a film a csodák filmje. Két ember csodájáé, nem milliárdoké...

 

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://betax.blog.hu/api/trackback/id/tr431301883

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása